Sportovní zařízení města Příbram se domluvilo s městem Příbram na zapůjčení vratných kelímků do SeZaM bistra na Nováku. Vratné kelímky tam budou používány v každodenním provozu, pro ostatní plastový odpad najdete nově u bistra i v celém areálu koše na plast.

Jak již Sportovní zařízení města Příbram dříve informovalo, chce být ekologičtější. Prvními většími kroky, které pro to dělá, jsou zálohované kelímky a koše na třídění plastu v areálu Nového rybníka. Zálohované plastové kelímky jsou již v Příbrami poměrně běžné na větších, jednorázových akcích a koncertech. Jejich používání v pravidelném, každodenním provozu už tak obvyklé není. „Kelímky budeme mít na tuto sezónu zapůjčené, příští léto, pokud se systém osvědčí, bychom chtěli vlastní, s vlastním designem,“ říká ředitel Sportovního zařízení města Příbram Jan Slaba.

Vratné kelímky o objemu 0,5 l budou v SeZaM bistru Nový rybník používány od pondělí 8. července 2019, a to na všechny čepované nápoje o objemu 0,3 a 0,5 l. Každý kelímek bude zálohován částkou 50 Kč, kdy zákazník platí pouze poprvé, poté kelímky jen vyměňuje a až kelímek bude chtít vrátit, dostane 50 Kč nazpět. „V současné době jednáme i o vratných kelímcích na teplé nápoje, tedy kávu a čaj. Systém zálohování a vracení by byl stejný, jako u kelímků na studené nápoje,“ doplňuje Slaba.

K zavedení vratných kelímků do každodenního provozu je potřeba splňovat některá specifická kritéria a podmínky, jako jsou například: způsob mytí (vlastní x externí), vysychání, skladování atd. „Čekali jsme na stanovisko Krajské hygienické stanice Středočeského kraje, zda nám námi navrhovaný koncept schválí.“ říká Slaba.

U bistra i v celém areálu Nového rybníka byly nově instalovány koše na plast, které jsou řádně označené. Technické služby dodaly do areálu kontejner na plast, kam vytříděný plast poputuje. „S tříděním to není tak jednoduché, jak si lidé často myslí. Například, aby se dal třídit papír, nesmí být mastný či znečištěný a takový papír se u bistra najde jen stěží. Proto jsme prozatím najeli pouze na třídění plastů, i tady jsou ale pravidla podobně přísná,“ doplňuje Slaba. Do žlutých košů a kontejnerů patří pouze vyprázdněné kelímky a PET lahve, čisté sáčky a igelitové tašky, plastové jednorázové nádobí, které musí být pečlivě zbaveno zbytků jídla a mastnoty.

Sportovní zařízení města Příbram spolupracuje ve věcech třídění odpadu se společností EKOKOM. V rámci této spolupráce jsou v jednání i osvětové akce pro děti i dospělé přímo v areálu Nového rybníka.

 

Bc. Miroslava Poláková

Tisková mluvčí

Sportovní zařízení města Příbram, Legionářů 378, 261 01, Příbram VII

tel. č.: 318 621 384, mob.: 773 041 753

Oficiální FB stránky Sportovního zařízení města Příbram: https://www.facebook.com/szmpribram