Život v SZM se nezastavil, i v roce 2020 se udělalo spoustu práce

 

Na první pohled by se mohlo zdát, že díky koronaviru zůstal život stát. Když se ale ohlédneme za celým rokem, situace není tak černobílá. V létě se konaly sportovní i hudební akce, tábory a animační programy, investovalo se mimo jiné do údržby a větších oprav.

 

Než nastoupila první vlna pandemie koronaviru a bylo potřeba v zájmu bezpečí obyvatel uzavřít mimo jiné i střediska Sportovního zařízení města Příbram, stihly se tradiční akce jako Rodinný den v Aquaparku, jarní sportovní tábor nebo Týden hokeje na Zimním stadionu, kde například také vzniklo zcela nové SeZaM bistro Sportovního zařízení města Příbram pod tribunou velké haly. Otevřena byla nová prodejna sportovních potřeb Bauer hockey shop hned naproti bistru a zimní stadion tak po otevření tréninkového centra HDC Czech republic namísto herna baru v přízemí, konečně obsadil své prostory nájemníky, jejichž služby a nabízené produkty odpovídají konceptu a očekávání daného sportoviště.

 

V době uzavření středisek probíhaly opravné práce, na které bylo potřeba více času a za provozu nebylo možné je stoprocentně realizovat. Tak se Aquapark dočkal opravy dna bazénu, které prosakovalo, opravy omítek, silikonů, dlaždic a dalších oprav, na Zimní stadionu byly zase nově nabílené a nalajnované podklady obou ledových ploch a proběhla důkladná údržba zařízení. Vzhledem k jarnímu uzavření sauny, která bývá v tomto období značně využívána, běžel její provoz celý červen, kdy bývá za standardních podmínek uzavřena. „Údržbu a odstávku jsme v té době měli za sebou a tudíž jsme se rozhodli saunu otevřít i v červnu, který za běžného provozu bývá vyhrazen právě pro odstávku z důvodu nejmenší návštěvnosti. Nyní jsme saunu otevřeli i v tomto slabším měsíci, aby mohli návštěvníci využívat po pauze co nejvíce našich služeb,“ vysvětluje Slaba. Z toho samého důvodu byl předčasně otevřen i venkovní bazén, a to hned, jak to bylo možné. Otevřeno bylo už koncem května.

 

„Z jarního „lock downu“ se nám naštěstí povedlo vyškrábat ještě před zahájením letní sezony, a tak jsme pro návštěvníky mohli uspořádat akce jako Timbresports závody ve sportovním dřevorubectví, noční golf, Mermaiding plavání s monoploutví, tři večery s pivovarem a další hudební akce se skupinami Blue Vibes, JEN MY nebo Vosí hnízdo, Eviwat a Chilliguns v rámci Rokového konce prázdnin na Nováku,“ říká ředitel SZM Jan Slaba. Vzkříšení se dočkalo také promítání v letním kině. Navštívit některý z deseti nabízených filmových večerů ven na čerstvý vzduch s příjemnou a nezapomenutelnou atmosférou přišlo za léto kolem 1400 návštěvníků. V areálu Nového rybníka proběhly také další akce kulturního i sportovního rázu, jako například Čsob Na Zdraví workout tour powered by Spartan, Piknik na Nováku, koncert Leoše Mareše, Repre skate tour ve skateparku, HDC street hockey 2020 na víceúčelovém hřišti, Příbramský triatlon, běh města Příbrami nebo projekt Na hřišti to žije, jehož program probíhal několikrát na Hřiště pod Svatou Horou i na Nováku. Díky rozvolnění proti epidemiologických opatření se mohly konat i všechny tři termíny letního sportovního tábora SZM, který je každoročně velmi oblíbený a konalo se i letní veřejné bruslení.

Letošní investice byly díky koronaviru sice značně „osekané“, přesto však v SZM Příbram vzniklo mnoho zajímavých počinů, zejména pak v areálu Nového rybníka. Bylo například vybodováno litorální pásmo, které mimo jiné přispívá k lepší kvalitě vody, která byla celé letošní léto hodnocena jako vhodná ke koupání a kvalitu si udržela až do poloviny září. Došlo také k opravě vodní skluzavky a umístění nové „suché“ skluzavky u SeZaM bistra, dovybavení SeZaM bistra inventářem a ozvučením, vybudován byl vstup do vody pro imobilní, včetně investice do vodního lehátka, vznikla dobrodružně naučná stezka litorálem a lávka na ostrůvek byla pro větší komfort rozšířena. Jedním z větších projektů byla hobití vesnička, která vznikla namísto původně plánované perníkové chaloupky, která měla stát o kousek dál, na místě bývalého „spodního“ občerstvení. Tento prostor byl po úvaze využit pro jiné účely, konkrétně jako zázemí pro další letošní novinku, a to Animační programy, v rámci kterých si děti celé léto vytvářely nejrůznější výrobky, společně sportovaly a poznávaly celý areál Nového rybníka. Pod záštitou animáků z animačních programů se také pořádaly středeční minidisco nebo závěrečný karneval v Junior klubu, který se konal jako jedna z prvních akcí v novém Junior klubu, hned po oficiální otvíračce.

 

Ještě před otevřením Junior klubu, což bylo další velkou událostí letošního roku, bylo v budově zprovozněno občerstvení SeZaM bistro SZM Příbram s výdejovým okénkem pro inline dráhu. V letošní letní sezóně vznikl také nový promo klip areálu Nový rybník a na jaře 2021 se chystají další prezentační videa a propagační materiály. V areálu jsou pro návštěvníky nové rozcestníky a orientační dřevěná mapa v SeZaM bistru.

 

Na zimním stadionu a na plaveckém bazénu probíhaly spíše investice do technologií a oprav, které pro běžného zákazníka nejsou na první pohled vždy zcela viditelné. Dále bylo upraveno okolí budov Zimního stadionu, vznikly nové záhony a okrasné ostrůvky a na plavecký bazén byly zakoupeny nové plavecké dráhy.

 

„Podzimní vlna pandemie, která se s krátkou pauzou přesunula až do zimy, už nám vzala o něco více. Druhé uzavření všech provozů, včetně občerstvení a zákazu pořádání jakýchkoli akcí, nejen kulturních ale i sportovních, pro nás byla zdrcující. Přesto jsme se naše služby snažili transformovat, jak jen to šlo, a tak jste si mohli například na městských trzích a na náměstí TGM zakoupit naše podzimní a zimní dekorace, SeZaM bistro zase peklo vánoční cukroví na objednávku,“ říká Slaba. Návštěvníci přišli o zimní akce jako Čertovský Novák, předadvent nebo bruslení s Mikulášem, volejbalové a hokejové zápasy či veřejné bruslení.

 

Bc. Miroslava Poláková

Tisková mluvčí

Sportovní zařízení města Příbram, Legionářů 378, 261 01, Příbram VII

tel. č.: 318 621 384, mob.: 773 041 753

Oficiální webové stránky Sportovního zařízení města Příbram: www.szm.pb.cz

Oficiální FB stránky Sportovního zařízení města Příbram: https://www.facebook.com/szmpribram