CzechEnglish

Vyjádření ředitele SZM k promítání v letním kině

Vážení a milí „Příbramáci“ i mimo příbramští,

dovolte mi se vyjádřit k diskuzi týkající se promítání premiérových filmů v letním kině. Po pečlivém přečtení veškerých dostupných komentářů na sociálních sítích, považuji za důležité se k tomu vyjádřit. Nepředpokládám, že se drtivá většina čtenářů s nimi ztotožní, ale možná spustí lavinu nových myšlenkových proudů.

Ve své podstatě má letní kino 3 možnosti fungování v rámci promítání filmů. První možností je způsob, jakým byla promítána letní sezona 2017, tedy promítání „retro“ filmů. Technologie promítání je špičková, ale bohužel analogová. Filmy jsou tedy promítány klasicky přes kotouče. Tento fakt nás v dnešní době digitálního promítání omezuje v nabídce filmů. Nově natočené filmy se do analogu – tedy na pásky – nepřevádí. Vzhledem ke skutečnosti, že se z pohledu návštěvnosti nejednalo o ideální stav, tak byla tato forma promítání pro letní sezonu 2018 vyhodnocena negativně.

Druhým možným způsobem je nákup promítacího zařízení v řádech stovek tisíců, které je schopno promítat filmy z Blu-ray disků. Pro nás jako organizaci by tato záležitost znamenala velkou finanční zátěž: pořízení zařízení, přistavení místnosti pro promítání v hledišti, zaplacení práv na filmy atd. Důležitým faktem je, že by se jednalo o filmy, které jsou již dostupné na DVD či Blu-ray discích, což znamená 6-10 měsíců staré filmy. V dnešní době nákupu a stahování filmů, z mého pohledu, ne příliš ideální varianta.

Třetí variantou je možnost promítání digitálních (ideálně) premiérových filmů. Pro tu jsme se nakonec rozhodli. Z důvodu vysoké ekonomické zátěže při nákupu či dlouhodobého pronájmu digitálního promítacího zařízení se zvolila varianta jednorázového pronájmu tohoto zařízení. Samotný výběr filmů byl stanoven na základě doporučení společnosti poskytující filmy a faktu, že v tomto období není tak kvalitní nabídka premiérových filmů jako v jiných ročních období. Samotná spokojenost s výběrem filmů zůstává bohužel na osobní oblíbenosti jednotlivých filmů či žánru.

Naším cílem bylo návštěvníkům letního kina poskytnout něco nového, konkrétně promítání premiérových filmů, po kterém tak dlouho „volali“.  Od samotného začátku bereme situaci jako výzvu, abychom občanům Příbrami nabídli možnost zasazovat se o směr dalšího rozvoje jednotlivých částí Sportovních zařízení města Příbram. Proto nyní poskytujeme možnost vyjádřit účastí či neúčastí názor na tuto záležitost. Z tohoto důvodu se na situaci dá nahlížet i jako na zkoušku, zdali o tuto možnost (variantu) promítání má návštěvník letního kina zájem.

Závěrem si dovolím říci, že jsem velmi rád za Facebookový „brainstorming“ uživatelů této sociální sítě. Bez konkrétní zpětné vazby se nemůže organizace dále posouvat a zlepšovat. Takže kdo ví, třeba se příští léto opravdu dočkáme filmů jako je Slunce, seno, jahody, Babovřesky, Jak vytrhnout velrybě stoličku či americké klasiky jakou je například Forest Gump a další.

S pozdravem

 

Mgr. Jan Slaba

Ředitel SZM Příbram

2018-06-01T14:06:26+00:001 června 2018|Pro média|
KALENDÁŘ AKCÍ